Фото: БПЛА виробництва Culver Aviation
Ось його історія.
Ніколи в Україні так багато не говорили про дрони, як цього року. Соцмережі заповнили збори на Байрактари, літаки-картографи й навіть базові квадрокоптери.
На тлі війни українці вивчають насичений світовий ринок безпілотників. Наші інженери теж відзначилися на ньому технологічними «пташками». Одна з них – SKIF. Маючи військове коріння, уже кілька років цей БпЛА розв’язує мирні бізнесові завдання.
У партнерському матеріалі з
Українська пташка
SKIF – український безпілотник типу «монокрило», який розробляє та виготовляє компанія Culver Aviation. Він працює над комерційними завданнями: обмірює поля, моніторить врожай або протяжні об’єкти на кшталт трубопроводів.
У мирний час флот «Скіфів» облітає десятки тисяч гектарів, щоб допомогти аграріям, екологам і рятувальникам приймати рішення. Попередник «Скіфа» теж обстежував поля. От тільки оглядав не дороги і фермерські угіддя, а ворожі позиції.
Фото: БПЛА виробництва Culver Aviation
Patriot-ичний початок
У лютому 2014 в офіс до Олександра Даниленка, майбутнього CEO Culver Aviation, зайшов його друг. Майдан тільки переміг, у Криму з’явилися «зелені чоловічки», Донбас захитало від проросійських протестів. Країна змінювалась на очах.
Ми говорили про події та нові проєкти. А потім друг розповів про своє хобі – авіамоделювання. Похвалився, що зміг зібрати “літачок”, який літає за координатами та передає відеопотік. Ним він хотів підтримати армію. Я зацікавився, – згадує Даниленко.
На той момент Олександр керував маленьким бізнесом із системної інтеграції. Випускник радіотеху, він з дитинства любив конструювати, захоплювався робототехнікою. Разом з другом Даниленко поїхав у поле на випробування саморобного безпілотника. «І почалось», – каже він.
Олександр Даниленко, CEO Culver Aviation
Уже незабаром, з початком гібридної російської агресії на Донбасі, друзі створили в Києві волонтерську групу EyeTech. Олександр Даниленко з колегами зосередилися на створенні розвідувального безпілотного літального апарату для фронту.
Перші екземпляри група збирала в гаражі за власні збереження.
Це були не схожі одна на одну моделі. Ми закупляли пінопластові китайські літаки та різали, клеїли їх. Тоді так робили всі. З кожним разом виходило все краще, і зрештою живий досвід окупив усі витрати, – розповідає Даниленко.
Так колеги набивали руку. Для літаків робили наземні станції керування з антенами.
Тестували безпілотники в полях навколо столиці, а також возили на військові полігони. Окрім EyeTech, у першій хвилі були десятки українських розробок. Але в першу п’ятірку для підконтрольної експлуатації Міноборони внесло саме БпЛА Patriot – так волонтерська група назвала свою модель.
Серйозні польоти
У грудні 2014 року група перетворилася на науково-виробниче підприємство ITEC. Почала брати участь у великих виставках, які
У 2015 році компанія почала повноцінно проєктувати носій. Допомагав із цим спеціаліст з аеродинаміки, який воював в АТО. Нині він проєктує літаки вже Culver Aviation. А завдяки подякам і відгукам з фронту команда напрацювала необхідний функціонал: встановила високоточну камеру, тепловізор, батарею, яка забезпечує до двох годин автономного польоту тощо.
Фото: БПЛА виробництва Culver Aviation
З 2016 року з’явилася можливість робити композитні корпуси з кевларом, скловолокном, карбоном. Аеродинаміку, розраховану на комп’ютері, стало легко відтворювати у фізичному світі.
За 2014-2016 роки ми встигли зробити для військових кількадесят комплексів для аеророзвідки. З тих часів я зберігаю грамоти, подяки та український прапор, підписаний бійцями, – говорить Олександр Даниленко.
З фронту – на поля
У середині 2016 року команда почала шукати шляхи монетизації. Волонтерських замовлень вистачало на підтримку, але не на розвиток. А підписанню контракту з Міноборони завадила бюрократія з боку держави. Компанія вирішила змінити напрям продукту.
Тоді бізнес і державні установи вже сформували попит на зйомку поверхні землі та обробку даних. Безпілотник Patriot адаптували під них: залишили ті самі корпус, двигун, батарею, прибрали тепловізор і відеокамеру. Так з’явився
Фото: БПЛА виробництва Culver Aviation
Завдання SKIF – швидка аерофотозйомка поверхні землі з точною прив’язкою до координат.
Серед його фішок:
- якість зображення, нетипова для літака такого розміру: з камерою на 60 Мп, яка дає точність до 1 см на піксель в плані, можна роздивитись окремі листочки культури та камінці на дорозі;
- двочастотна GNSS – система навігації від компанії, з якою Culver Aviation має ексклюзивний контракт на виробництво, завдяки якій у цифрової карти висока точність координат;
- термін роботи – на одному заряді SKIF може облетіти територію в 3000–3500 га або злітати в довжину на 60 км й повернутися.
Топ-клієнт в Україні – агросектор, якому потрібно постійно стежити за змінами на полях.
Перед сезоном аграрії мають отримати точні контури ділянок, щоб розрахувати бюджет посівної та не залишити необроблених шматків. А далі моніторити посіви, щоб вчасно запобігти хворобам рослин та не забаритись зі зборами врожаю, – пояснює Олександр Даниленко.
Спочатку компанія продавала літаки та навчала співробітників агрохолдингів ними керувати й обробляти дані. Це навантажувало клієнтів необов’язковою роботою. За деякий час бізнес-модель змінили на Drone-as-a-Service. Команда з’ясовує завдання, сама виїжджає на місце зйомки, виконує геодезичні та польотні роботи, обробляє дані та видає результат, який можна використовувати в бізнес-рішеннях.
Мова не тільки про врожаї. З повітря можна відстежити стан лісових ресурсів, оцінити наслідки стихійних лих, стан доріг, трубопроводів, висотних об’єктів. Наприклад, нині «скіфи» залучають для оцінки руйнувань внаслідок російської навали.
Новий етап
У 2021 році компанія ITEC увійшла до холдингу TECHIIA та змінила назву на
На російське вторгнення Culver Aviation зреагувала швидко. Велика частина команди пілотів з перших днів пішла захищати країну в ЗСУ. Виробництво перевезли на захід країни, зберегли темпи виготовлення «скіфів» під надання послуг. Для соціальної підтримки відкрили безкоштовну школу операторів дронів, яка вже
Фото: БПЛА виробництва Culver Aviation
Робота триває. «Ми чекаємо на дозвіл держави поновити комерційні польоти – це питання економіки та продовольчої безпеки. Також готуємо реліз нового продукту, який переверне уявлення про те, що таке дрон-сервіси», – каже Олександр Даниленко.
Оригінал статті на