Меню

Data йде в небо: як хмарні сервіси змінюють бізнес


Depositphotos_kantver

Якщо ви використовуєте смартфон на iOS або Android, то ви вже є і користувачами хмарного сервісу. Хмари дедалі частіше застосовує і бізнес.

За прогнозами Forbes, до 2020 року майже 83% компаній у всьому світі так чи інакше будуть використовувати хмари. Хмарні сервіси стають для організацій і фірм різного розміру можливістю серйозно змінити свою роботу. Крім цього, використання хмари надає змогу істотно зменшити операційні витрати (на закупівлю обладнання та ПЗ) й отримати доступ до робочої інформації з будь-якого куточка планети з доступом до інтернету.

Та чи це безпечно для бізнесу і чи дійсно впливає на швидкість опрацювання даних?

Бізнес у хмарах

З’ясуймо поняття. За минуле десятиліття слово хмара в своєму цифровому сенсі настільки зафіксувалося в побуті, що його вже не потрібно брати в лапки. Публічна хмара даних — це комп’ютерна інфраструктура (сервери, сховища даних, програмне забезпечення, мережі), яку використовують для зберігання і опрацювання даних в онлайні. Приватна хмара ж створюється організацією задля власних внутрішніх потреб.

Як засвідчують дослідження аналітичної агенції Gartner, основним напрямом і двигуном розвитку ІТ-індустрії хмарні технології стали наприкінці 2009 року. Потужності обчислювальних систем стрімко зростали, інформаційні технології дедалі глибше проникали в бізнес. Користувачі потребували обладнання, яке б могло впоратися із завданнями зі зберігання і обробки даних.

Олег Гуменюк, генеральний директор WePlay! Esports:
«Використання хмарних сервісів стимулювало розвиток кіберспорту. Поняття «грати двором» в рамках домашньої мережі перетворилося на «грати всім світом, розповідає генеральний директор WePlay! Esports Олег Гуменюк. Сьогодні завдяки хмарним рішенням в кіберспортивних турнірах можуть брати участь тисячі гравців з різних куточків світу, а глядачами можуть бути мільйони
обмежень щодо кількості гравців й аудиторії немає.

Хмара має вирішувати два по суті протилежні звдання. Має зберігати дані, які надходять в режимі реального часу і на які очікується миттєва реакція. А також дані, які накопичуються роками. Архітектура хмари має ефективно справлятися з обома навантаженнями. Ідея «озер даних», куди можна записувати дані з багатьох джерел в початковому вигляді і ефективно обробляти, схоже, вже отримала визнання. Архітектура озера даних суттєво еволюціонувала — додалися нові можливості обробки даних в режимі реального часу. Крім того, хмарне рішення має масштабуватися залежно від потреб бізнесу. Компанія Amazon, один зі світових гігантів у сфері надання хмарних сервісів, перевагою послуги хмари якраз і називає можливість швидко розширювати обсяги, при цьому гарантуючи безпеку збереження даних.

Фото: Depositphotos_pressmaster

Бізнес по-новому

Втім, хмари — це не тільки технологічні зміни. Це ще й переосмислення того, як працюють люди й організації, впевнений Тім Кроуфорд, керівник IT-компанії Avoa й один зі 100 найбільш впливових експертів хмарних технологій. «Раніше компаніям потрібно було вибудовувати власну стратегію, організацію і саппорт навколо однієї технологічної платформи. В епоху хмар ми виходимо на інший рівень: можна фокусуватися на цілях бізнесу, а не технологічних фічах. А це є дороговказом і для інших змін», — пояснює він. Хмарні сервіси Кроуфорд взагалі вважає основою для бізнесу майбутнього.

Олег Крот, керуючий партнер холдингу TECHIIA:«Сьогодні ми проводимо перемовини з інвесторами та потенційними клієнтами екотехнопарку by TECHIIA, найбільшого в майбутньому дата-центру в Україні ділиться керуючий партнер холдингу TECHIIA Олег Крот. Завдяки реалізації такого проекту, крім відповіді на глобальний запит зі зберігання і обробки даних, наша країна отримає великого платника податків, також з’являться нові робочі місця».

Коли бізнес інвестує в хмару, він отримує і «віртуальний офіс», і опції для керування даними, а також організацію комунікації. Постійна доступність хмари збільшує продуктивність: нема потреби підлаштовуватися під ритм життя офісного центру, а то й зовсім іншого часового поясу (у разі співпраці з іноземними клієнтами). Не кажучи вже про зручність: адже простіше, наприклад, редагувати з колегами документ в Google Docs, ніж постійно надсилати один одному вкладення з правками.

І якщо малий і середній бізнес може щонайменше позбутися тягаря закупівлі та обслуговування обладнання, великим компаніям загалом відкриваються інші можливості. Наприклад, японський автогігант Toyota використовує хмари, щоб розробляти для своїх машин «об'єднувальну платформу», зазначає Business Insider. Корпорація використовує систему Microsoft Azure, в якій розміщує додатки, що з'єднують автомобіль з Faсebook або ж нагороджують користувачів «еко-балами» за використання електрокарів. Таким чином, створені в хмарах додатки мають для користувачів неабияку цінність.

Костянтин Васюк, директор IT Ukraine:
«Хмарні сервіси сприяють нарощуванню експорту українських IT-розробок»,
розповідає керуючий директор IT Ukraine, Костянтин Васюк. «Робота в „хмарі“ вигідна обом сторонам: розробники використовують захищені канали для роботи з даними, а замовники мають онлайн-доступ для контролю над усіма процесами. Звісно, коли йдеться про надійного хмарного провайдера з ім'ям і репутацією на ринку».

Бум стартапів також припав на той період, коли хмари стали популярними і доступними. Чимало стартапів (як американський IT-проект Zapier) експериментують з повним переходом на дистанційну роботу. Їхня бізнес-модель просто не потребує оренди офісу і придбання офісних меблів. Хмари типу Azure або амазоновского AWS дозволяють вести бізнес звідусіль і навіть інтегрувати CRM-системи для роботи з клієнтами. Тож завдяки хмарам розпочати бізнес дешевше і простіше, і є можливість розширюватися саме стільки, скільки потрібно.

Коли бізнес інвестує в хмару, він отримує і «віртуальний офіс», і опції для керування даними, а також організацію комунікації.

Різні хмарні системи зберігання даних вирішують різні завдання. Декотрі зберігають переписки в месенджерах, інші призначені для перенесення фотографій або для роботи з поштою. Універсальні дозволяють завантажувати файли будь-якого типу і з будь-яким розширенням. До хмар необхідний безперебійний доступ, тому для їх живлення використовуються автономні електричні генератори, що забезпечують тривалий час роботи. Компанія Apple використовує, наприклад, енергію сонця, що є джерелом живлення її дата-центрів.

«Серверна» компанії Apple в Арізоні — це приміщення площею 120 тис. кв. м, де розміщено сотні серверів.

За даними глобального опитування State of Remote Work 2018, 16% компаній повністю перейшли на дистанційну роботу, 40% пропонують дві опції: як дистанційну, так і офісну зайнятість. Порівнюючи цей показник з 9% працюючих віддалено співробітників в далекому 1995 році, згідно з Gallup, можна чітко передбачити, що поява хмар серйозно стимулювала до відмов від роботи в офісах.

Фото: Depositphotos_scanrail

Основні кроки, які необхідно зробити для захисту даних у разі переходу організації в хмару:

1. Регулярно створюйте резервну копію даних

Можливо, ваша хмара і видається надійною, проте варто створювати резервні копії своїх даних на сервері чи комп’ютері. Регулярне резервне копіювання гарантує, що ваші цінні дані не буде втрачено назавжди в разі зламу даних чи їх крадіжки.

2. Шифрувати конфіденційні дані

Шифрування є одним із найбільш ефективних способів захисту ваших даних. Зашифровуючи конфіденційні дані, ви гарантуєте, що ваша інформація стане доступною для читання тільки довіреним сторонам (лишень тим, хто має ключ дешифрування).

3. Використовуйте хмарні сервіси, які шифрують ваші дані за замовчуванням

Обирайте того постачальника хмарних послуг, який забезпечує автоматичне шифрування даних. Це бездоганний варіант для тих компаній, які хочуть зашифрувати всі свої дані в хмарі, на відміну від шифрування в кожному конкретному випадку.

4. Уважно ознайомтесь з умовами вашого постачальника хмарних послуг

Читати між рядків — саме те, що потрібно робити перед підписанням договору. Дехто з провайдерів може мати право використовувати контент, яким ви ділитеся в хмарі. Обов’язково ознайомтеся з умовами, зазначеними у провайдера і уважно вивчіть їх політики щодо захисту даних, перш ніж користуватися послугами.

Фото: Depositphotos_stockasso

5. Створіть надійний пароль

Надійні паролі є важливим компонентом належної гігієни безпеки, а хмарна безпека в цьому значенні нічим не відрізняється. Паролі мають бути унікальними і складними, щоб зловмисники не могли їх вгадати або повторно використовувати скомпрометовані паролі з інших ваших облікових записів. Змінюйте паролі регулярно або в разі компрометації облікового запису. При нагоді вдавайтеся до послуг постачальників хмарних послуг, які пропонують двофакторну аутентифікацію.

6. Використовуйте антивірус й антишпигун

Незалежно від того, наскільки безпечною може бути ваша хмара, особисті дані можуть піддаватися ризику, якщо використовується пристрій або файли, заражені шкідливим ПЗ. Антивірусна програма й антишпигунське програмне забезпечення допоможуть уникнути ризику зараження.

А що в майбутньому?

Хмарні сервіси — це ще й частина нового тренда, економіки спільної участі (Sharing economy), як і Uber або AirBnB. Підприємці продовжують підкорювати «небесні» терени, а отже, нові ідеї виникатимуть й надалі, змінюючи те, як ми спілкуємося, працюємо, співпрацюємо і ведемо бізнес.

Підписатися на новини
Останні новини
Сучасний апарат штучної вентиляції легень вартістю 1,2 млн грн незабаром з’явиться у Київській міській клінічній лікарні №9.
31.03.2020
Нові апарати штучної вентиляції легень поїдуть у лікарні Хмельницького, Кропивницького та Києва.
31.03.2020
Компанія WePlay! Esports, яка входить в холдинг TECHIIA, провела кіберспортивний онлайн-марафон WeSave! Charity Play з Dota 2.
31.03.2020